Louise Hay o EFT
Louise Hayová: „Nevím jak, ale EFT funguje“
25.3.2015
iboga
Iboga: Když jste připraveni potkat své stíny
21.5.2015
Louise Hay o EFT
Louise Hayová: „Nevím jak, ale EFT funguje“
25.3.2015
iboga
Iboga: Když jste připraveni potkat své stíny
21.5.2015

Studie prokazující účinky EFT terapie

EFT terapie studie

To, že je EFT terapie velmi účinná metoda na široké spektrum zdravotních problémů, je pro mě skutečnost, kterou si denně ověřuji s klienty v mé poradně a také na sobě, když si pomocí této vždy dostupné metody řeším menší či větší trápení, které život prostě přináší.

Je nicméně zajímavé vidět i fakta, která ohledně EFT terapie přináší v posledních letech věda.

EFT terapie a stresový hormon kortisol

Jedna z nejčerstvějších mě známých studií proběhla v roce 2012. Účastnilo se jí 83 lidí a byla zaměřena na symptomy úzkosti a deprese a v jejím průběhu byla účastníkům měřena hladina kortisolu – hormonu, který je v těle produkován v reakci na stresové situace a jeho přítomnost v těle při dlouhotrvajícím stresu má řadu negativních účinků.

Účastnici studie byli náhodně rozděleni do skupin, z nichž jedna byla podrobena jedné hodině práce s EFT, druhá klasické terapii a poslední skupina měla za úkol pouze odpočívat.

U skupiny pracují s EFT došlo k velmi významným zlepšením. 58% lidí reportovalo zlepšení projevů úzkostí, 49% procent zlepšení projevů depresí, 51% testovaných uvedlo celkové snížení intenzity negativních projevů a 42% si pochvalovalo jejich celkový úbytek.

Hladina stresového hormonu kortisolu se u EFT skupiny snížila téměř o 25%, zatímco o skupiny v péči klasické terapie a těch odpočívajících klesla o 14%.

EFT terapie a posttraumatická stresová porucha u válečných veteránů

V roce 2008 se zakladatel metody EFT Gary Craig a tým jeho EFT terapeutů účastnil projektu „Operace: Emoční svoboda“ (Operation: Emotional Freedom). Několik dní pracovali s 11 veterány z válek ve Vietnamu, Iráku i Afghánistánu trpícími vážnými projevy posttraumatické stresové poruchy se symptomy jako nespavost, noční můry, agresivita, sebevražedné pokusy, nutkavé myšlenky, sociální vyčlenění, deprese, úzkosti, vzpomínky na hrůzné události apod.

Těmto veteránům se v průběhu jejich života dostávalo péče klasické psychoterapie a také medikamentů, často s pouze malými a dočasnými účinky.

Pouhých 5 dní pracoval EFT tým s válečnými veterány. Na proces dohlíželi nezávislí psychologové a psychiatři specializující se na posttraumatické stresové poruchy a všechny terapie včetně výpovědí veteránů byly nahrány na video.

Výsledky byly ohromující. Měřeno standardizovanými dotazníky, které používá americká armáda, bylo zlepšení u symptomů, jako je deprese, úzkost a další negativní projevy celkem 63%. V průběhu následujících 90 dní řada veteránů hlásila zlepšení až na 90% a v mnoha ohledech vymizení příznaků, které přetrvávaly i desítky let.

Výpovědi veteránů, jejich rodinných příslušníků, EFT terapeutů i dohlížejících expertů před a po terapiích byly nafilmovány a zdokumentovány. Detaily je možné shlédnout ve videu na konci článku.

Další studie

Na webu známého lékaře a také příznivce metody EFT doktora Mercoly je možné najít zmínku o několika dalších studiích.

V roce 2009 proběhla studie se 16 mladými lidmi, kteří prožili vážná traumata jako například násilí na nich pácháné a zneužívání. Intenzita traumatických vzpomínek se snížila po pouhé jedné EFT seanci.

Další studie zahrnovala 30 vysokoškolských studentů s diagnózou silných depresí. Ti, kteří podstoupili 1,5 hodinovou EFT terapii, vykazovali o 3 týdny později mnohem nižší intenzitu symptomů než skupina, která terapií neprošla.

Třetí studie, kterou uvádí doktor Mercola, prokázala, že účinky EFT terapie nejsou založeny na placebo efektu, ale jsou výsledkem procesu ťukání a dalších technik, které tvoří balík EFT terapie. Skupina 20 studentů byla rozdělena do 2 skupin – 1. skupina podstoupila EFT terapii, zatímco druhá skupina prošla tréninkem práce s myslí. Před a po terapii byla měřena míra pozitivních a negativních emocí, přičemž EFT skupina vykázala výrazně vyšší vzestup pozitivních emocí a nižší výskyt negativních emocí.

Většina těchto studií byla zveřejněna v prestižních zdravotnických publikacích a žurnálech.

Přestože existují desítky dalších studií potvrzujících účinnost a pozitivní efekt EFT terapie v mnoha oblastech, čtení jakýchkoli vyjádření a zkoumání dat nemůže nahradit osobní zkušenost a výsledky, které může každý z nás zažít takřka ihned a bez velkého úsilí.

Sám sebe se ptám, jestli cesta k psychické pohodě a zdraví může být v budoucnu ještě jednodušší a dostupnější než je tomu u EFT terapie. Nevím, možná ano. Ale to nám nemusí bránit začít na sobě pracovat už nyní …

Mgr. Lukáš Srbecký, EFT poradna Brno, https://www.lukassrbecky.cz/

 

Použité zdroje

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22986277

http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2013/12/26/emotional-freedom-technique.aspx

http://www.eftuniverse.com/index.php?option=com_content&view=article&id=10648

 

Videa v angličtině

 

https://www.youtube.com/watch?v=6aMbS41OYn0

https://www.youtube.com/watch?v=G8uP2pP1ZW4&index=2&list=PL9377E260673E4C9D

 

Související odkazy

Zpracování životní události pomocí EFT https://www.lukassrbecky.cz/zpracovani-zivotni-udalosti-pomoci-eft/

 Časté chyby při EFT https://www.lukassrbecky.cz/caste-chyby-pri-eft/

Jak na bolesti pomocí EFT terapie https://www.lukassrbecky.cz/jak-na-bolesti-pomoci-eft-terapie-2/

EFT základní recept / manuál: https://www.lukassrbecky.cz/eft-manual/

Comments are closed.